Propozycje do cennika usług w placówkach społeczno-kulturalnych – druk

Typ: DŻS Rok publikacji: 1979 Miejsce publikacji: Warszawa Strony: [1], 4, Sygnatura: DŻS - XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Druk urzędowy – 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu – historia – 20 w.
  • Departament Bibliotek, Domów Kultury i Działalności Społeczno-Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie - 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 03.05.2020

Opis dokumentu

Wśród Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej znajdziemy (widoczny obok) ciekawy i zabawny jednocześnie dokument. Związany jest tematycznie z pierwszymi latami funkcjonowania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBP) im. C. K. Norwida w Elblągu. Dnia 21 grudnia 1979 roku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki wysłał do instytucji kultury na terenie całego kraju druk – „Propozycje do cennika usług w placówkach społeczno-kulturalnych”. Druk w formie dwóch tabel – wypożyczanie sprzętu oraz usługi różne na trzech stronach formatu A-4. Tabele składały się z 4 pionowych kolumn o treści – L.p. (liczba porządkowa), przedmiot wypożyczenia, opłata dla osób prywatnych i instytucji, opłata dla placówek społ-kulturalnych. Już na tym etapie (ceny!) widzimy różnicę w traktowaniu podmiotów kultury - prywatnych i placówek społeczno-kulturalnych (państwowych) w czasach dawnego PRL-u (Polska Rzeczpospolita Ludowa). Na dole pierwszej strony uwaga dotycząca wypożyczenia na okres 7 dni. Z obu tych tabel, jedynie dwie rzeczy zainteresowały bibliotekarzy WBP – ceny płyt gramofonowych oraz ceny pomocniczego sprzętu fotograficznego. Natomiast polecam zapoznanie się z całym asortymentem i cenami do wypożyczenia w placówkach społeczno-kulturalnych. Gwoli wyjaśnienia całego spektrum asortymentu z tego dokumentu – opiekę nad bibliotekami w Ministerstwie Kultury i Sztuki sprawował Departament Bibliotek, Domów Kultury i Działalności Społeczno-Kulturalnej, w których działały również teatry amatorskie.