Propheta Ezechiel Lvdovici Lavateri [...] homiliis seu potius commentariis expositus. Chronologia sub finem adiuncta est [...] duorum indicum prior continet res et sententias [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1571 Miejsce publikacji: Genevae Autor:
  • Lavater, Ludwig
  • Bèze, Teodor de
Illustracje: 2 Strony: str. [ 16 ]; K.274; str. [ 36 ] Sygnatura: SD.XVI.2178 (Ob.6.III.684) biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Homiletyka
  • Komentarz biblijny
  • Egzegeza biblijna
  • Bèze, Teodor de (1519-1605)
  • Lavater, Ludwig (1527-1586)
Data dodania: 10.11.2022

Wykłady i komentarz biblijny do księgi proroka Ezechiela autorstwa szwajcarskiego teologa Ludwika Lavatara. Na okładce widnieje sygnet drukarski Johanna Crispina przedstawiający kotwicę z wężem podtrzymywaną przez dwie dłonie z inicjałami drukarza i łacińskim komentarzem o świętej kotwicy (krzyżu Chrystusa) będącej jedynym wybawieniem dla rozbitków na morzu. Wydaniem dzieła zajął się francuski reformator Teodor de Bèze, który opatrzył je przedmową adresowaną do francuskiego admirała Gasparda de Coligny. Bèze wychwala pracę duszpasterską Lavatera, którego nazywa swoim duchowym ojcem. Odnosi się także do ówczesnych religijnych polemik. Po niej znajduje się przedmowa do czytelnika o roli homiletyki i komentarzach do ksiąg prorockich. We właściwej części dzieła Lavater zgodnie z chronologią w Piśmie Świętym komentuje księgę Ezechiela, przy czym odnosi się również do proroctw Jeremiasza i Daniela. Teolog przybliża kontekst historyczny powstania księgi, przywołuje różne źródła (w tym świeckie), a w komentarzu analizuje symbolikę i alegoryczne znaczenia proroctw. Dzieło zawiera nieliczne ilustracje zawartych w proroctwach wizji oraz indeksy. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Ob.6.III.683-Ob.6.III.684.