Promnitz Balthasar von Landissordnungk, so von dem Hochwirdigen in Gott Fuersten... Balthasar, Bischoffen zu Bresslaw... auff undertheniges anhalden bitt und beger der Prelaten...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1556 Miejsce publikacji: Neiss Sygnatura: Pol.6.II.1647 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Sądownictwo - 16 w.
  • Prawo kościelne - 16 w.
  • Promnitz, Balthasar (1488-1562)
  • Prawo - 16 w.
  • Rozporządzenia kościelne - 16 w.
Data dodania: 13.03.2015

Rozporządzenie Baltazara von Promnitz – biskupa wrocławskiego i starosty generalnego Śląska. Zawiera wytyczne zarówno odnośnie prawa małżeńskiego i rodzinnego, jak i sądownictwa na terenach podległych biskupowi. Uregulowane są kwestie w rodzaju m. in. dziedziczenia oraz uposażenia wdów po śmierci męża czy „Morgengab” (dar poranny) – daru wręczanego pannie młodej przez męża nazajutrz po ślubie i „Musteil” – prawa wdowy do otrzymania w przypadku śmierci męża połowy artykułów żywnościowych znajdujących się w gospodarstwie. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1645-Pol.6.II.1647. Format bibliograficzny: 4º. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: H.5. Dane o introligatorze: 1540 - na radełku. Zewnętrzne oznaczenia: NT, DT. Typ oprawy (materiał) – biała skóra ; okładziny – deski ; zdobienia oprawy  - tłoczenia ślepe ; zapinki - mosiężne haczykowate na skórzanych paskach (brak zapinek, blaszek oraz dolnego zaczepu zapinki) ; znaczne zacieki / zaplamienia ; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.