Program Wyborczy Ziemi Elbląskiej - broszura

Typ: DŻS Rok publikacji: 1965 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 31, [1] Sygnatura: DŻS - VIII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Miejski Komitet Frontu Jedności Narodu w Elblągu - wydawnictwa
  • Powiatowy Komitet Frontu Jedności Narodu w Elblągu - wydawnictwa
Data dodania: 15.11.2017

Miejski i Powiatowy Komitet Frontu Jedności Narodu (FJN) w Elblągu wydał w roku 1965 broszurkę z programem wyborczym. Przed 1975 rokiem Elbląg funkcjonował w ramach województwa gdańskiego, jako siedziba miasta i powiatu elbląskiego. Jego data wydania powoduje, że dokument jest ciekawy, zawiera wspomniany program wyborczy na wybory majowe 1965 roku oraz dwa sprawozdania z realizacji programów wyborczych Miejskiego Komitetu FJN w Elblągu i Powiatowego Komitetu FJN w Elblągu z roku 1961. W treści podkreślono powrót do piastowskich granic na Odrze, odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych, przebudowę państwa na przemysłowo-rolnicze, budowę lokalnych dużych zakładów przemysłowych Zakładu Mechanicznego "Zamech", Zakładu im. Wielkiego Proletariatu czy Zakładów Przemysłu Odzieżowego. W mieście działało 22 szkoły podstawowe i 63 szkoły w powiecie elbląskim, rozbudowano szkolnictwo średnie. W kolejnym planie pięcioletnim na lata 1966-70, władze poprzez wpływ FJN na wybory, chciały podnieść poziom produkcji rolnej o ok. 20 % zarówno roślinnej jak i zwierzęcej, miało to spowodować nowe inwestycje w rolnictwie, rozbudowę PGR-ów, meliorację Żuław oraz zwiększenie usług okołorolniczych. Planowano rozbudowę w Elblągu budownictwa zakładowego przy ulicy Nowowiejskiej jak i spółdzielczego przy Robotniczej. Na tych dwóch placach budowy miały powstać nowe punkty handlowe i usługowe. W Tolkmicku planowano skoncentrować się na budownictwie spółdzielczym. Ze względu na słabą jakość wód pitnych planowano rozbudowę urządzeń wodno-kanalizacyjnych w tym 16 studni głębinowych w Elblągu i 2 w Tolkmicku oraz odnowienie wielu dróg lokalnych. W szkolnictwie zapewniano realizację powszechności nauczania w zakresie 8 klas szkoły podstawowej, czyniono starania o wybudowaniu w Elblągu ośrodka wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych (w oryginale: opóźnionych). Przy czym zwiększenie inwestycji szkolnych można było osiągnąć poprzez Społeczny Fundusz Budowy Szkół. W zakresie dostępu do kultury na wsiach miały powstawać nowe świetlice wiejskie, klubokawiarnie "Ruchu" a biblioteki szkolne, miejskie i powiatowe otrzymać nowe fundusze na książki. W ramach poszerzania działalności opieki zdrowotnej planowano budowę Domu Rencisty (obecnie Dom Pomocy Społecznej "Niezapominajka") przy ulicy Toruńskiej 17. Dokumenty w których wspomniano o działalności FJN znajdziemy wpisując do Elbląskiego Wortala Historycznego słowa - "Obwieszczenie", "Ogłoszenie", "Program", "Front Jedności Narodu" czy "Terminarz".