Program wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej i mistrzostw szkół ponadpodstawowych „Gimnazjada” - biuletyn

Typ: DŻS Rok publikacji: 1995 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [2], 47, [1] Sygnatura: DŻS – XII.7 Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg – sport – historia – 20 w.
  • Wydział Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu
  • Kuratorium Oświaty w Elblągu
  • Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych „Gimnazjada”
  • Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Elblągu
  • Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Data dodania: 15.06.2020

W Bibliotece Elbląskiej, konkretnie w zbiorach Dokumentów Życia Społecznego  posiadamy kilka źródeł historycznych związanych z Mistrzostwami Szkół Ponadpodstawowych „Gimnazjadą”. Jeden z nich dotyczy roku 1998, drugi roku 1995 a ten dość obszerny program dotyczy dwóch lata 1995 i 1996. Oprócz reklam elbląskich firm, zajmujących wewnętrzne strony okładki oraz niektóre strony w treści dokumentu. Znajdziemy cele współzawodnictwa młodzieży szkolnej, wymienionych w dość sporej liczbie organizatorów programu – Wydział Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu, Kuratorium Oświaty w Elblągu, Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Elblągu, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe i innych. W programie przewidziano sporty zimowe, halowe, letnie, około 29 dyscyplin i turniejów zarówno indywidualnych jak i drużynowych. Zainteresowani m. in. znajdą informacje o uczestnictwie, zgłoszeniu, nagrodach, finansowaniu czy ocenie wyników. Od strony jedenastej opisane są regulaminy poszczególnych dyscyplin sportowych, z których interesujące wydają się Błękitna Sztafeta (wielobój łyżwiarski dla dziewcząt) oraz Złoty Krążek (wielobój łyżwiarski dla chłopców).