Prodromus exequiarum funestae pacificationis Pragensis: nec non Gustavus, Fridericus et Landgravius redivivi...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1639 Miejsce publikacji: Amstelodami Autor:
  • Comenius, Bernhard
Strony: [4] K., 85 Sygnatura: Pol.7.II.1765 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Rozprawa naukowa - 17 w.
  • Protestantyzm
  • Polityka - 17 w.
Data dodania: 13.01.2014

Druk autorstwa Bernharda Comeniusa (być może pseudonim polityka i dyplomaty Johanna von Rusdorfa). Jedno z licznych pism polemicznych, skierowanych przeciwko Habsburgom, powstałych po pokoju praskim w 1635 r., zawartym między cesarzem protestanckimi książętami rzeszy Niemieckiej. Autor druku wyraża pogląd, iż pokój ten oznacza rzeczywisty triumf Habsburgów i pogrzebanie niezawisłości stanów Rzeszy (w myśl postanowień pokoju stanom nie wolno było zawierać między sobą sojuszy ani sprzymierzać się z obcymi państwami). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1763-Pol.7.II.1772. Dawne sygnatury druku: D.5.Misc.2. Typ oprawy - papier; obleczenie - czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - marmoryzowane; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; średnie zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.