Preussische Kirchen-Historia : Darinnen Von Einführung der Christlichen Religion in diese Lande, wie auch von der Conservation...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1686 Miejsce publikacji: Franckfurt am Mayn und Leipzig Autor:
  • Hartknoch, Christoph Johann
Strony: [16] K., 1098, [71] K., 12 Sygnatura: Pol.7.II.344 (drugi egz. Pol.7.II.343) biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Hartknoch, Christoph (1644–1687)
  • Kościół - Prusy - historia
  • Prusy - historia
  • Monografia
Data dodania: 12.11.2013

Obszerna monografia: „Historia Kościoła w Prusach”, autorstwa Johanna Christopha Hartknocha (1644-1687) (pseud. Hiltemberg) – historyka, profesora Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Swe zainteresowania historyczne skupiał na dziejach Prus i Polski, ogłosił szereg łacińskich rozpraw historycznych: O Początkach Prus, O formie dawnego państwa pruskiego, O prawie pruskim, O bałwochwalstwie i przesądach dawnych Prusów. Zajmował się także tematyką prawno-ustrojową Polski, publikując anonimowo krytyczne i liczne poprawki do dzieła M. Chwałkowskiego. Przed kartą tytułową druku - zapiski rękopiśmienne oraz rycina z portretem Ch. Hartknocha. Dawne sygnatury: T.T.1?, T.T.2. Na karcie tytułowej znaki własnościowe: WB de Lidinghausen; w tekście liczne marginalia. Oprawa druku – biały pergamin; okładzina - tektura; krawędzie – nakrapiane; niewielkie zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.