Preussens ältere Geschichte. Bd. 1, 3

Typ: Książka Rok publikacji: 1808 Miejsce publikacji: Riga Autor:
  • Kotzebue, August von
Strony: XXXII, 470 ; VIII, 519 Sygnatura: 34669 ; 34562 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Kotzebue, August Friedrich von (1761-1819)
  • Prusy - historia - do 15 w.
Data dodania: 12.12.2011

August Friedrich von Kotzebue (1761-1819) – niemiecki pisarz, pełnił funkcję generalnego konsula Rosji. Został zamordowany przez studenta teologii Karla Ludwiga Sanda pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. „Starsza historia Prus” jego autorstwa - to dzieło czterotomowe (Biblioteka Elbląska posiada tom pierwszy i trzeci). Monografia obejmuje swym zakresem okres do 1466, a głównym tematem uczynił autor ocenę Zakonu Krzyżackiego, także z moralnego punktu widzenia. Ocena ta wypada niejednoznacznie, Kotzebue krytykuje np. wyniszczenie Prusów, których„naturalnego, dzikiego” ducha podziwia, nie gani jednak Zakonu za prowadzenie wojen z Polską, gdyż jego zdaniem winni eskalacji konfliktu byli Polacy.Dzieło Kotebue’go wzbudziło wiele kontrowersji, autorowi zarzucano też, iż dopuszczał się w nim często kroć sprzeczności. Na stronie tytułowej pieczęć własnościowa (znak proweniencyjny) Heinricha Ferdinanda Neumanna – zamiłowanego historyka-regionalisty i elbląskiego bibliofila.