Praxiologia Apodictica, Seu Philosophia Moralis Demonstrativa : Pythanologiae Hobbesianae Opposita

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1677 Miejsce publikacji: Francofurti ad Oderam Autor:
  • Strimesius, Samuel
Strony: 256, [8] Sygnatura: Pol.7.II.4345 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Strimesius, Samuel (1648 -1730)
  • Hobbes, Thomas (1588-1679)
  • Etyka
  • Filozofia
  • Prakseologia
  • Dysertacja
Data dodania: 24.01.2014

Zbiór dysertacji (I -X) przeprowadzonych przez Samuela Strimesiusa (1648-1730) oraz respondentów: Henrico Gottfrida Hoffmeyera, Johanna Hoffmeyera, Johanna Bergio, Christopha Henrica Oeluen'a, Johanna Friderica Sturmio. Druki prakseologiczne, które były wynikiem badań naukowych (typologia działań, połączona z dociekaniem przyczyn ich powodzeniami i niepowodzeniami). Autor wskazywał, iż prakseologia "przekonuje", a filozofia moralna "pokazuje". Dysertacje prowadzone na podstawie poglądów i twórczości angielskiego filozofa, założyciela filozofii politycznej i politologii Thomasa Hobbesa (1588-1679). Hobbes, oprócz filozofii zajmował się również etyką (m.in. rozważania o naturze, kondycji człowieka i państwie). Rozprawę naukową autor dedykował Otto von Schwerin (1616–1679), dyplomacie i ministrowi elektoratu Brandenburgii. Za słowem wstępnym autora, dedykacja Eliasa Grebenitza. Wszystkie tytuły dysertacji oraz nazwiska respondentów znajdują się na końcu druku, dołączony jest również indeks alfabetyczny. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.4344-Pol.7.II.4345. Pieczątki występujące w klocku: 1, 3, 10, 11. Dawne sygnatury: T.4, D 1519. Typ oprawy – biały pergamin; okładzina – tektura; niewielkie przedarcia/ubytki/zabrudzenia/zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.