Prawo pospolite Krolestwa Polskiego przez Godfryda Lengnicha po łacinie zebrane, przetłumaczone po polsku... T. 1

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1761 Miejsce publikacji: Kraków Autor:
  • Lengnich, Gotfried
Strony: 1006 Sygnatura: XVIII. 161 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Lengnich, Gotfried (1689-1744)
  • Prusy - historia
  • Prawo - historiografia - 18 w.
Data dodania: 14.12.2009

Lengnich Gotfried (1689 – 1744)- nauczyciel gimnazjum gdańskiego, prawnik, historyk. Podjął badania nad prawem Królestwa Polskiego, Prus Królewskich i Gdańska. W latach 1718-1719 wydawał w Gdańsku pierwsze na ziemiach polskich czasopismo historyczne "Polonische Bibliothek", w którym zamieszczał głównie własne rozprawy naukowe i prawnicze. Był ważną postacią w historii Gdańska, nie tylko jako uczestnik istotnych wydarzeń politycznych, ale również jako autor opracowań, pozwalających poznać i zrozumieć wydarzenia, które w jego czasach były już historią. Prawo publiczne Królestwa Polskiego przez długie lata było podręcznikiem polskiego prawa i stanowiło źródłową bazę dla historyków (nazywany "pierwszym wybitnym historykiem doby Oświecenia w Polsce"). Druk wydany w formacie 8, w drukarni Stanisława Stachowicza.