Prawda: pismo polskich katolików świeckich, sierpień 1944

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1944 Miejsce publikacji: Warszawa Strony: 15, [1] Sygnatura: N-4363 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma polskie - 20 w.
  • Casopisma społeczno-kulturalne - 20 w.
  • Czasopisma konspiracyjne - Polska - 20 w.
Data dodania: 12.04.2013

„Prawda” – konspiracyjne czasopismo społeczno-kulturalne wydawane w latach 1942-1944 w okupowanej Warszawie przez katolicką organizację Front Odrodzenia Polski (jak wynika ze wstępu redakcyjnego do nr z sierpnia 1944, posiadanego przez Bibliotekę Elbląską, przed tą datą czasopismo nie było przez pewien czas wydawane, gdyż Niemcy wykryli konspiracyjną drukarnię). „Prawda” zamieszczała materiały eseistyczne i publicystyczne. Celem czasopisma było wykreowanie „nowego”, adekwatnego do tych czasów katolika – człowieka dzielnego, mężnego, miłosiernego, bez znamion dewocji i „ludowej” pobożności, nieoportunistycznego, gotowego do poświęcenia i niesienia pomocy, lecz odrzucającego przemoc i siłę.Łącznie ukazało się 20 zeszytów oraz 10 dodatków tematycznych. Zachowało się niewiele egzemplarzy czasopisma, szczególnie z sierpnia 1944 r., wydanego w dniach powstania warszawskiego. Czasopismo redagowała Zofia Kossak-Szczucka, publikowali w nim, m.in. J. Dobraczyński i W. Bartoszewski.