Prakwice majątek Prökelwitz – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Prakwice, wieś w gminie Stary Dzierzgoń
  • Pachoły, wieś w gminie Stary Dzierzgoń
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 13.04.2020

W skład naszej kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich map, na których widać majątki z zabytkowymi zabudowaniami znanych lub mniej znanych niemieckich rodów weszła fotografia przedstawiająca Prakwice. Prakwice (Proklewice?) to wieś w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w dzisiejszej gminie Stary Dzierzgoń. Jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzi również miejscowość Pachoły, dawniej należała do majątku Pröklewitz (Prökelwitz). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego, stąd zainteresowanie pracowników Dokumentów Życia Społecznego, Biblioteki Elbląskiej. Wieś jak wiele innych w okolicy, wzmiankowana po raz pierwszy w 1312 r. pod nazwa Praterwicz. W 1382 nazwę wsi w dokumentach zapisano jako Preyterwicz. W XV wieku Prakwice należały do Gabriela Bażyńskiego, dowódcy rycerstwa ziemi dzierzgońskiej w Związku Pruskim. W okresie późniejszym wieś była w posiadaniu zniemczonej rodziny pruskiej – Projków (von Proeck). W 1736 wieś, nabył burgrabia Krzysztof Dohna. W połowie XIX w. dobra prakwickie obejmowały ponad 4000 ha i skupiały 9 folwarków oraz jedną wieś pańszczyźnianą. W końcu XVII w. Johann Ernst von Wallenrod wybudował pałac myśliwski, który następnie przeszedł w ręce rodu von Dohna. W latach 1884-1906 w pałacu gościł często na polowaniach cesarz Wilhelm II. Obecnie ruiny a raczej resztki, barokowego pałacu otacza zaniedbany park krajobrazowy, w którym znajduje się kolekcja głazów z wykutymi na nich sukcesami myśliwskimi dawnego właściciela. Na mapie obok bardzo wyraźnie widać założenie parkowe, w stylu francuskim. W rejestrze zabytków zanotowano zespół pałacowy z przełomu XVII i XIX wieku o budynku murowanym, częściowo o konstrukcji szkieletowej oraz park. Inne posiadłości rodowe opisane w tej kolekcji znaleźć można po wpisaniu w wyszukiwarkę Elbląskiego Wortalu Historycznego słów – „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”.