Pragmatische Darstellung der Leidensgeschichte Jesu mit hinzu gefügten moralischen Betrachtungen für denkende Christen, insbesondere für Prediger von M. Christian Victor Kindervater […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1797 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Kindervater, Christian Victor
Strony: XII; [ 2 ]; 386 Sygnatura: 91842 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - cierpienie Jezusa Chrystusa - 18 w.
  • Pasja Jezusa Chrystusa - rozważania - 18 w.
  • Męka Pańska
  • Kindervater, Christian Victor (1758-1806)
Data dodania: 24.01.2020

Opublikowane w 1797 roku w Lipsku moralno-filozoficzne rozważania związane z historią cierpienia Jezusa Chrystusa autorstwa Christiana Victora Kindervatera (1758-1806) - niemieckiego kaznodziei, filozofa szkoły kantyjskiej, pastora w Pedelwitz. Metodycznie opracowane refleksje zaprezentowane w kilkudziesięciu rozdziałach opisują mękę Jezusa, zarówno w wymiarze fizycznym jak i duchowym począwszy od ostatniej podróży Chrystusa do Jerozolimy. W kolejnych rozdziałach autor rozpatruje m.in. czuwanie modlitewne w Ogrodzie Oliwnym (w wieczór przed pojmaniem), zaparcie się Piotra - ukochanego ucznia i apostoła Zbawiciela, zdradę Judasza, pojmanie Jezusa, proces przed Poncjuszem Piłatem i Herodem, drogę na Golgotę, ukrzyżowanie, ostanie słowa Jezusa na krzyżu, jego śmieć, pogrzebanie etc.