Praeexercitamentum primum de rei nummariae usu et abusu in dictata Laurentii Eichstadii...elaboratum...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1718 Miejsce publikacji: Dantisci Autor:
  • Eichstaedt, Lorenz
Strony: [7] K. Sygnatura: Pol.7.II.884 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Eichstaedt, Lorenz (1596-1660)
  • Pieniądz
  • Finanse - nauczanie
  • Biblia - cytaty
  • Dysertacja
Data dodania: 03.02.2014

Pierwsze, wstępne ćwiczenia prowadzone na podstawie wykładu profesora Laurentiusa Eichstadiusa (1596-1660), lekarza, fizyka i nauczyciela z Gdańska, również autora szeregu prac z zakresu botaniki, astronomii i astrologii. Lekcja dotyczyła finansów oraz znaczenia pieniądza. W trakcie ćwiczeń, młody student - gdańszczanin Jan Fryderyk, cytował m.in. I list św. Pawła do Tymoteusza, VI. v. 6,7,8. 6, (miłość do pieniądza; zadowolenie człowieka z tego, co już posiada) oraz rozważania do słów Świętego Ambrożego (arcybiskupa Mediolanu), który był hojnym dla ubogich. W tekście marginalia. Druk współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.876- Pol.7.II.892. Pieczątki: 1, 3, 10, 11. Dawne sygnatury: T.2, D.162. Typ oprawy - biały półpergamin; okładzina -tektura; obleczenie - wielobarwny marmurek; krawędzie - nakrapiane; wysunięcie pojedynczych kart lub składek; niewielkie zacieki/zaplamienia/przedarcia/ubytki. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej".