Practica, quae alias Philonium dicitur

Typ: Inkunabuł Rok publikacji: 1490 Miejsce publikacji: Lyon Autor:
  • Tarenta, Valascus de
Sygnatura: Inc.III.94 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Valascus,Tarenta de (ok. 1382-1417)
  • Medycyna
  • Teksty łacińskie - 15 w.
Data dodania: 08.12.2009

Valascus de Tarenta (ok. 1382-1417) - portugalski lekarz, profesor w Montpellier, autor traktatu o medycynie i chirurgii.  Dzieło składa się z siedmiu ksiąg oraz traktatu o epidemii oraz innych jednostkach chorobowych (za str. tyt. wykaz tytułów do wszystkich ksiąg). Druk wydany przez Matthiasa Husa w Lyonie (1490). Format 2°. Pieczątki: 1, 10, 11, 16. Dawne sygnatury: V.7 (?). Druk, rękopis oraz marginalia. Krawędzie przycięte; typ oprawy (materiał) - brązowa skóra (tłoczenia ślepe); oprawa - mnisza; brak zapinek mosiężnych haczykowatych na skórzanych paskach; resztki klamer; rozległe uszkodzenia grzbietu i okładzin; duże zniszczenia spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.