Practica Herrn Chiliani Goldsteins...Darinnen der Gerichtliche Proceß, beyde auff das gemeine Keyserliche und Sächsische...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1604 Miejsce publikacji: [Leipzig] Autor:
  • Goldstein, Chilian
Strony: [4] K., 246, [20] K. Sygnatura: Pol.7.II.2074 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Goldstein, Kilian (1499-1568)
  • Saksonia - prawo - 16 w.
  • Prawo karne
  • Sądownictwo
Data dodania: 04.03.2014

Traktat na temat procedur postępowania sądowego według saksońskiej praktyki prawnej autorstwa Kiliana Goldsteina (1499-1568) – niemieckiego prawnika i humanisty doby reformacji, od 1530 r. rajcy wittenberskiego, od 1533 prokuratora lipskiego sądu dworskiego, od 1539 asesora konsystorium w Wittenberdze,od 1541 rektora uniwersytetu w Wittenberdze, następnie wieloletniego syndykusa miasta Halle. Opracowanie autorstwa elblążanina Jacoba Schultza. Na karcie tytułowej znak drukarski przedstawiający niewiastę, obok postaci widoczny pień oraz fragment korony drzewa, przy nim wyrastająca z ziemiroślina. Na otoku znaku łaciński napis „Flore Stens Virtus”, po bokach dwa anioły. Cały tekst w ramce drzeworytowej, w tekście ozdobne inicjały oraz winieta. Druk kończy indeks alfabetyczny drukowany oraz rękopiśmienny indeks rozdziałów. Druki współoprawne (klocek introligatorski), Pol.7.II.2072-Pol.7.II.2074. Pieczątki: 1, 10, 18. Dawne sygnatury: G.6. Typ oprawy - biały pergamin (tłoczenia ślepe); okładzina - tektura; krawędzie - nakrapiane; wiązania skórzane; niewielkie deformacje; średnie zabrudzenia/zacieki/zaplamienia; niewielkie przedarcia/ubytki; blok - średni stopień zainfekowania mikroorganizmami; wyklejki - niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.