Pozycja nr 66 z kolekcji Henryka Nitschmanna: Grosses Diorama: Grand Diorama

Typ: DŻS Rok publikacji: 18? Miejsce publikacji: Cöln Strony: 4 Sygnatura: Rps 294/V biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Nitschmann, Heinrich (1826-1905)
  • Dioramy - wystawa
Data dodania: 10.08.2009

Ulotka reklamująca wystawę dioram - malowideł wykonywanych na przezroczystej tkaninie lub szkle i umieszczanych w zaciemnionych wnętrzach.  Poszczególne elementy - w zależności od techniki wykonywania - były przezroczyste lub nieprzezroczyste, co dzięki zmianom oświetlenia dawało złudzenie zmian pór dnia lub roku na obrazie. Malowidła takie przedstawiały najczęściej pejzaże, reklamowane na ulotce  prezentują jezioro Maggiore w pn. Włoszech i miasto Thun w Szwajcarii. Ulotka  w języku francuskim, niemieckim i angielskim. Wydana przez "Langen'sche Buchdruckerei" w Cöln.