Poznajmy i chrońmy zabytki naszego miasta – wykaz

Typ: DŻS Rok publikacji: 1956 Miejsce publikacji: Gdańsk Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - XV.2 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - zabytki - ochrona
  • Architektura
  • Zabytki - ochrona - wykaz
Data dodania: 03.12.2012

Muzeum Pomorskie w Gdańsku, Konserwator Wojewódzki Gdański oraz Okręgowa Komisja Opieki nad Zabytkami przy Zarządzie Okręgu PTTK w Gdańsku wydała wykaz zabytków miasta Elbląga. Na pierwszej stronie podano definicje zabytków oraz przepisy, rozporządzenia i ustawy regulujące ochronę skarbów kultury narodowej. Na następnych stronach widnieje lista obejmująca 63 pozycje oraz wiele (nieliczbowane pozycje) obiektów chronionych np. domy mieszkalne, a w nich dekoracyjne drzwi wejściowe, okna, klatki schodowe. W tekście zamieszczono mapkę z fragmentem miasta Elbląga (Stare Miasto) z lipca 1956 roku z numerycznym oznaczeniem obiektów odsyłających do wykazu z listy (1-63).