Powiatowa Biblioteka Publiczna w Elblągu [album zabytków powiatu]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: Elbląg Sygnatura: DŻS - XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Powiatowa Biblioteka Publiczna w Elblągu
  • Zabytki powiatu elbląskiego
  • Księgi pamiątkowe
  • Fotografie
Data dodania: 26.01.2018

Pamiątkowa kronika wykonana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Elblągu, obejmująca ciekawe zabytki powiatu elbląskiego. Na zdjęciach z Tolkmicka zaprezentowano m.in. kościół gotycki z końca XIV w. (bazylika z wieżą, korpus wschodni z lat 1900-1901) ; pomnik św. J. Nepomucena z roku 1736 ; pomnik Madonny z roku 1745 ; resztki murów obronnych ; barokową kaplicę z I poł. XVIII w. na starym cmentarzu. Ciekawe zdjęcia pochodzą z Jegłownika: kościół ryglowy z roku 1804 (ołtarz, organy) ; nagrobek klasycystyczny z 1810 r. na cmentarzu ;  drewniany wiatrak z połowy XIX w. (holenderski) ; zagroda Klemensa Kempińskiego z ok. 1800 r. w Karczowiskach Górnych ; dom Klemensa Samowicza w Nowym Dworze Elbląskim ; dom podcieniowy w Komorowie, Myślęcinie, Pilonie, Weklicach, Suchaczu ; kościół gotycki w Przezmarku, Łęczu, Próchniku, Milejewie ; pałac barokowy w Kadynach ; młyn wodny w Kamionku Wielkim. Na starych fotografiach uwieczniono mały fragment domu angielskiego w Nowakowie - naroże południowe z herbem angielskiej spółki handlowej (Groceres Livery Campany) oraz ślady sgraffita [technika sgraffita ściennego polegała na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze one nie zaschły (nie utwardziły się). Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór]. Wśród zdjęć znalazły się również zachowane zabytki z miejscowości Chojnowo, Huta, Pomorska Wieś, Kamiennik Wielki, Wilkowo, Zalesie, Jezioro, Tropy, Żurawiec. Na ostatniej kalce pergaminowej widnieje stempel Spółdzielni "Plastyk" z Elbląga. Album oprawiony w brązową imitację skóry, z licznymi tłoczeniami ślepymi wokół herbu Elbląga.