Popiersie i tablica pamiątkowa biskupa Maksymiliana Kallera (Frombork) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1997 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Kaller, Maksymilian (1880-1947)
  • Popiersie Maksymiliana Kallera we Fromborku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Frombork - historia
Data dodania: 01.08.2017

Popiersie i tablica pamiątkowa biskupa warmińskiego Maksymiliana Kallera umieszczona na północnej ścianie katedry fromborskiej. Popiersie z brązu o wysokości 46 cm usytuowane na niewielkiej metalowej półeczce mocowanej do ściany. Niżej zawieszona tablica inskrypcyjna z herbem biskupa oraz dewizą "Caritas Christi Verget Me". Tło popiersia i tablicy stanowi tynkowany fragment ściany. Popiersie jest dziełem niemieckiej rzeźbiarki Eriki Marii Wiegand z Kassel w Niemczech. Wykonane w 1884 r. zostało przekazane w marcu 1997 r. w darze Warmińskiej Kapitule Metropolitarnej, uroczyste odsłonięcie nastąpiło w maju 1997 r. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, stan zachowania oraz plan sytuacyjny. Plany, tekst oraz zdjęcia wykonała - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.