Popiełuszko Jerzy: ostatnia droga - zdjęcia

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1984 Miejsce publikacji: Warszawa Strony: kolekcja - 5 zdjęć Sygnatura: DŻS - VII.1.1 - Solidarność biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Popiełuszko, Jerzy (1947-1984)
  • Kościół Św. Stanisława Kostki w Warszawie
  • Obchody i uroczystości
  • Fotografie
  • NSZZ "Solidarność"
Data dodania: 31.01.2013

Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach dokumentów życia społecznego posiada różne kolekcje zdjęć, m.in. z obchodów, uroczystości, spotkań autorskich, wystaw oraz innych ważnych wydarzeń, mających miejsce w kraju. Jedna z kolekcji - to zdjęcia prezentujące ceremonię pogrzebową polskiego duchownego, kapelana Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" – Jerzego Popiełuszko (1947-1984). W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za Ojczyznę w kościele Św. Stanisława Kostki w Warszawie. W kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Atakowany i szykanowany przez władze i propagandę państwową. Zamordowany 19.10.1984 r. przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. (Pochowany obok kościoła Św. Stanisława Kostki – na ceremonii pogrzebowej zgromadził kilkaset tys. osób).

30.05.2004 r. o. Andrzej Klimuszko został honorowym obywatelem Elbląga.

Prezentowane dokumenty pochodzą z archiwum przekazanego w darze Bibliotece Elbląskiej przez NSZZ „Solidarność” Elbląg, Elbląskie Zakłady Energetyczne S.A. (Z-ca KZ NSZZ „Solidarność” – Jan Bachorski).