Pomologia oder Frucht-Lehre, alles in freyer Luft unsers Climatis wachsenden Obstes, an seiner Farbe, Gestalt, Geschmack und dem Nahmen nach zu erkennen; nebst dererselben Bäume kurzgefaßter Cultur […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1778 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Salzmann, Friedrich Zacharias
Strony: [ 8 ]; X; 182; [ 16 ] Sygnatura: 93267 biblioteka cyfrowa link Języki: eng, fre, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Ogrodnictwo - 18 w.
  • Sadownictwo - 18 w.
  • Pomologia
  • Odmianoznawstwo sadownicze
  • Salzmann, Friedrich Zacharias (1731-1801)
Data dodania: 06.06.2022

Pomologia oder Frucht-Lehre(Berlin, 1778) - publikacja z zakresu sadownictwa, a dokładniej pomologii (odmianoznawstwa sadowniczego) w opracowaniu nadwornego ogrodnika królewskiego w Sanssouci w Poczdamie Friedricha Zachariasa Salzmanna (1731-1801). Pierwsze wydanie publikacji ukazało się w Poczdamie w 1774 roku. Pomologia (z łac. pomum – owoc) jest nauką o budowie, pochodzeniu i pokrewieństwie, funkcjonowaniu oraz właściwościach użytkowych odmian drzew i krzewów owocowych. Praca autora na temat dominujących ówcześnie odmian owoców skierowana została do adeptów oraz pasjonatów sztuki ogrodniczej i sadownictwa. W kolejnych rozdziałach Salzmann przytacza łącznie 734 nazwy owoców, tworzących 589 różnych odmian drzew i krzewów owocowych, krótko następnie opisanych według smaku, koloru, wielkości, sposobu uprawy etc. Opisane rodzaje owoców to m.in.: jabłka (70 odmian), gruszki (131 odmian), brzoskwinie (57 odmian), śliwki (65 odmian), wiśnie (35 odmian), 74 odmiany winogronowe etc. Opracowanie stanowi cenne i rzetelne źródło ówczesnej informacji i wiedzy sadowniczej.