Pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej na cmentarzu wojennym (Kwidzyn) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol, ros Hasła kluczowe:
  • Pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej w Kwidzynie
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 03.08.2017

Ciosy granitowe ustawione na schodkach o wysokości 420 cm. Pomnik ustawiony w centralnej części cmentarza w 1947 roku, posiada kształt obelisku zbudowanego z ciosów granitowych różnej wielkości- spajanych cementem. Na nim blaszana tablica z mosiężnymi literami w języku rosyjskim. Brak jakichkolwiek symboli Armii Czerwonej występujących na innych pomnikach ku czci poległych żołnierzy. Pochowani na cmentarzu przy ul. Spacerowej w Kwidzynie, to żołnierze zmarli w szpitalach polowych, uczestnicy II wojny światowej. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcie w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, rys historyczny oraz szkic sytuacyjny. Tekst, zdjęcia oraz plany wykonała - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.