Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej (Sztum) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol, ros Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Pomnik Armii Czerwonej na cmentarzu wojennym w Sztumie
Data dodania: 28.06.2017

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu wojennym w Sztumie przy ul. Domańskiego, który oficjalnie otworzono w 1949 r. Obelisk (ponad 3m wysokości) wykonany z betonowych płyt z dodatkiem białych płyt lastrico, u dołu trójstopniowa piramida. Na cokole metalowa tablica inskrypcyjna z białego marmuru, napisy w języku polskim i rosyjskim "W hołdzie poległym bohaterom niezwyciężonej Armii Czerwonej za oswobodzenie z pod jarzma hitlerowskiego faszyzmu prastarych polskich ziem warmińskich społeczeństwo pow. sztumskiego 1945". Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji, stan zachowania, literaturę źródłową oraz plan sytuacyjny (skala 1:500). Tekst oraz plany - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.