Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej (Pieniężno) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Pieniężnie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 29.09.2017

Pomnik usytuowany na cmentarzu komunalnym w Pieniężnie przy ul. Cmentarnej. Monument wykonany z gruboziarnistego betonu o kształcie rozwianej flagi. Na awersie płaskorzeźbiona głowa żołnierza w hełmie, na rewersie - sierp i młot. Pomnik ustawiony na podstawie z lastrico, na dole podstawy tablica inskrypcyjna. Upamiętnienie towarzyszy wydzielonej kwaterze wojennej żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku. Autor projektu - Hubert Maciejczak z Olsztyna, fundator - Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1969 roku. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny, szkic sytuacyjny (skala 1:750) oraz opis stanu zachowania. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.