Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej (Kmiecin) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol, ros Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Kmiecinie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 28.09.2017

Pomnik z piaskowca na betonowym cokole w kształcie ściętego ostrosłupa, zbudowany z grubych, odlanych z betonu płyt. Na płycie frontowej inskrypcja w języku polskim i rosyjskim, upamiętniająca poległych żołnierzy 3 Frontu Białoruskiego pod dowództwem lejtnanta N. Gusiewa. Na cokole rzeźba o wysokości 350 cm przedstawiająca dwóch żołnierzy. Pomnik usytuowany we wschodniej części cmentarza wojennego w Kmiecinie (gmina Nowy Dwór Gdański), poświęconego w całości żołnierzom Armii Czerwonej. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania oraz szkic sytuacyjny (skala 1:500) oraz literaturę źródłową. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.