Pomnik upamiętniający więźniów KL Stutthof (Przebrno) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Przebrno, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 29.06.2017

Pomnik zlokalizowany po południowej stronie szosy Stegna-Krynica Morska w kierunku wsi Przebrno (gmina Sztutowo). Poprzedzony niskim murkiem zamkniętym w formie trapezu, wypełniony żwirem. Pomnik ustawiony na betonowym cokole, w którym zatopiono formę ogrodzenia (o wysokości 5,2 m) z tablicą oraz napisem: "Tu w latach 1939-1941 pracowali w ciężkich warunkach przy sypaniu wałów więźniowie obozu Stutthof". Pomnik pomalowany farbą olejną w kolorze szarym. Przy sypaniu wałów nad Zalewem Wiślanym jednorazowo pracowało ok. 200 więźniów. Uciążliwe warunki oraz bestialskie traktowanie więźniów powodowało dużą umieralność. W 1969 r. z inicjatywy Obywatelskiego Powiatowego Komitetu Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa odsłonięto pomnik ku czci ich pamięci (wg obowiązującego w całej Polsce wzorca upamiętnień związanych z obozami koncentracyjnymi). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji, historię powstania pomnika, stan zachowania, literaturę źródłową oraz szkic sytuacyjny. Tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk, plany opracował - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.