Pomnik poświęcony ofiarom represji sowieckich i radzieckich (Braniewo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Głaz pamiątkowy w Braniewie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 02.10.2017

Głaz granitowy o wymiarach 165 x 110 x 90 cm usytuowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Morskiej w Braniewie. Ustawiony na cokole, na głazie tablica z inskrypcją poświęcona zmarłym (oraz emblematem Światowego Związku Sybiraków). Obok monumentu metalowy krzyż o wysokości 205 cm. Odsłonięcie miało miejsce w lipcu 1994 roku po uroczystej mszy świętej celebrowanej przez księdza Brandysa. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny oraz wkładkę ikonograficzną. Plany wykonał - Dariusz Barton, tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.