Pomnik poświęcony biskupom warmińskim - Polakom w okresie I Rzeczypospolitej (Frombork) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomnik poświęcony biskupom warmińskim we Fromborku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Głazy pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Frombork - historia
Data dodania: 01.08.2017

Pomnik w formie głazu, z czerwonego granitu (wys. 198, szer. 12, gł. 85 cm) ustawiony na płaskiej podstawie kwadratowej z inskrypcją dedykowaną biskupom warmińskim: od Łukasza Waczenrode 1489-1512 do Ignacego Krasickiego 1767-1795 (22 nazwiska). Fundatorem była Warmińska Kapituła Katedralna we Fromborku w XXV-lecie powrotu do Macierzy. Uroczystość odsłonięcia nastąpiła w 1970 roku. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, plan sytuacyjny. Tekst oraz zdjęcia wykonała - Maria Gawryluk, plany - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.