Pomnik poległych w I wojnie światowej (Ławki) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Ławki, wieś
  • I wojna światowa, 1914-1918 - Polska - pomniki
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 29.06.2017

Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej powstał w latach 20tych XX wieku z inicjatywy mieszkańców wsi Ławki, gmina Wilczęta. Pomnik granitowy w formie steli o wymiarach 180 x 90 x 30 cm (obecnie przewrócony - pozycja leżąca). Prostokątna płyta z cokołem u podstawy, zwieńczona łukiem. W górnej części zajmująca ok. połowy wysokości płyty- płaskorzeźba stojącego w płytkiej niszy żołnierza trzymającego oburącz karabin, ubranego w szynel (zimowy wełniany mundurowy płaszcz), na głowie hełm. Pod postacią napis okolicznościowy oraz krzyż maltański. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary pomnika, plan sytuacyjny, opis lokalizacji, literaturę źródłową. Tekst opracowała oraz zdjęcia wykonała - Maria Gawryluk, plany - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.