Pomnik poległych w czasie I wojny światowej (Jezioro) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [5] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Pomnik poległych we wsi Jezioro
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 28.09.2017

Obelisk piaskowcowy o szerszej podstawie z czterema granitowymi tablicami inskrypcyjnymi. W zwieńczeniu pomnika cokół oraz kuty żelazny krzyż utrzymany w dekoracyjnych formach. Pomnik usytuowany przy południowej elewacji kościoła parafialnego w Jeziorze (niem. Thiensdorf), upamiętniający poległych na frontach I wojny światowej, powstał w latach 20tych XX wieku. Przetrwał zawirowania II wojny światowej, osłonięty i oczyszczony dzięki proboszczowi parafii Jezioro ks. dr Stanisławowi Gule. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania oraz szkic sytuacyjny. Plany wykonał - Dariusz Barton, tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.