Pomnik poległych w czasie I wojny światowej (Jelonki) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • I wojna światowa, 1914-1918 - Polska - pomniki
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Jelonki, wieś
Data dodania: 26.06.2017

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Jelonkach (niem. Hirschfeld) gmina Rychliki - powstał z inicjatywy mieszkańców okolicznych wsi oraz wsparcia finansowego rodziny non Groeben z Barzyny (niem. Weise). Upamiętnieniem poprzedzającym powstanie pomnika była tablica pamiątkowa ku czci poległych. Pomnik usytuowany na skrzyżowaniu dróg w centrum wsi, na dużej podmurówce schodkowej w kształcie piramidy ustawiony głaz narzutowy bez obróbki o wymiarach 110 x 180 x 110 cm. Na nim wypalone nazwiska poległych oraz krzyż maltański. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary, opis lokalizacji, historię powstania pomnika, stan zachowania, szkic sytuacyjny oraz zdjęcie dodatkowe. Tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk ; plany - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.