Pomnik nieznanego żołnierza (Tolkmicko) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomnik Nieznanego Żołnierza w Tolkmicku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 29.06.2017

Pomnik nieznanego żołnierza usytuowany w parku przy drodze do portu rybackiego w zakolu Stradanki uchodzącej do Zalewu Wiślanego powstał po 1945 r. (gmina Tolkmicko). Na powierzchni cokołu umieszczona pod kątem płyta z czarnego polerowanego granitu z napisem "Nieznanemu żołnierzowi". Nad płytą wznosi się betonowa podstawa z umieszczonym krzyżem (wysokość 120 cm) z lastrico z monogramem "PX" w mandorli (owalna aureola). Na archiwalnych zdjęciach pomnik różnił się od obecnego.  Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary pomnika, plan sytuacyjny, opis lokalizacji, literaturę źródłową. Tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk, plany - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.