Pomnik ku czci Iwana D. Czerniachowskiego (Pieniężno) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [6] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol, ros Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Pomnik Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 02.10.2017

Pomnik ku czci generała Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego, dowódcy 3 Frontu Białoruskiego usytuowany przy ulicy Lidzbarskiej w Pieniężnie (nieistniejący pomnik znajdujący się do września 2015 r.) Pomnik powstał na początku lat 70. XX wieku dla upamiętnienia radzieckiego dowódcy wojskowego w pobliżu miejsca, gdzie został on śmiertelnie ranny podczas operacji wschodniopruskiej w lutym 1945 roku. Pomnik składał się z obelisku oraz podstawy z odlaną płaskorzeźbą przedstawiającą pięciu żołnierzy. Na froncie obelisku popiersie oraz napis inskrypcyjny. Przed pomnikiem na cokole z granitu również istniała tablica pamiątkowa. Na murze z kamieni ciosanych dalsze dwie tablice z czarnego marmuru. Teksty w języku polskim i rosyjskim. Autorem pomnika był Hubert Maciejczak.  Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny, szkic sytuacyjny (skala 1:750), opis stanu zachowania oraz literaturę źródłową. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.