Pomnik ku czci bojowników o polskość Powiśla (Sztum) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomnik Rodła w Sztumie
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 27.06.2017

Pomnik ku czci bojowników o polskość Powiśla, ustawiony w centrum Sztumu przy ul. Mickiewicza powstał 22.07.1956 r. Monument stoi na podeście murowanym z kamieni granitowych. Pomnik wykonany z betonu - stopniowany, w przekroju kwadratowy. Obok płyta betonowa na której wisi metalowa płyta inskrypcyjna o wymiarach 130 x 52 cm, z napisem "W hołdzie bojownikom o polskość i wyzwolenie ziemi sztumskiej - ofiarom zbrodni hitlerowskich - Rodacy". Teren wokół pomnika estetycznie zagospodarowany, skarpy z kwietnikami i nasadzeniami zieleni wysokiej w postaci żywopłotów z żywotnika itp. Po wojnie społeczeństwo Powiśla upamiętniało walkę i śmierć licznymi tablicami, obeliskami i pomnikami. Pomnik Rodła ze Sztumu jest właśnie jednym z takich pamiątek. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji pomnika, stan zachowania, szkic sytuacyjny, literaturę źródłową. Tekst i plany wykonał - Dariusz Barton ; zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.