Pomnik-Krzyż na cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej (Malbork) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku
  • Pomnik-Krzyż w Malborku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 10.08.2017

Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku znajduje się przy ul. 500-lecia Pokoju Toruńskiego po lewej stronie jadąc w kierunku Kwidzyna. Pomnik w formie betonowego krzyża o wysokości 4 metrów ustawiony na cokole o dwóch bryłach. Na frontowej stronie krzyża - metalowy miecz, nie posiada żadnych inskrypcji. Pomnik stoi w środkowej kwaterze cmentarza. Na malborskim cmentarzu znajdują się groby 14 żołnierzy brytyjskich poległych podczas I wojny światowej, a także, umieszczony przy wejściu obelisk upamiętnia 39 żołnierzy spoczywających na innych cmentarzach. Znajduje się tu także 232 grobów z II wojny światowej (w tym 223 Brytyjczyków). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcie, wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania, literaturę źródłową oraz szkic sytuacyjny (skala 1:500). Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.