Pomnik działa samobieżnego w Malborku – zdjęcie

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1975 ? Miejsce publikacji: Malbork Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - IX. biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Malbork - historia - 20 w.
  • Fotografia - 20 w.
  • Pomnik działa samobieżnego w Malborku
  • Działo samobieżne - ISU - 122
Data dodania: 28.01.2013

Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada różne kolekcje zdjęć, m.in. z obchodów, uroczystości, defilad, spotkań autorskich, wystaw etc. Jedno ze zdjęć prezentuje działo samobieżne - pomnik wystawiony w Malborku o nr taktycznym 1010 - z tekstem na tablicach pamiątkowych w języku polskim i rosyjskim: Bohaterom Czerwonej Armii w XX Rocznicę Wyzwolenia Miasta Mieszkańcy Miasta i Powiatu Malborskiego. Malbork 1965 r. Radzieckie działo samobieżne z okresu II wojny światowej: ISU-122, dzięki potężnemu uzbrojeniu było dobrym niszczycielem czołgów, jednak do jego słabych stron należały duży martwy kąt znajdujący się poza szczelinami obserwacyjnymi oraz trudności w poruszaniu się w terenie (przyczyną była długa lufa).