Pomnik bitwy morskiej (Suchacz) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Głazy pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
Data dodania: 30.06.2017

Pomnik usytuowany w centrum osady Suchacza (gmina Tolkmicko) w pobliżu zakrętu szosy z Elbląga do Tolkmicka, przed budynkiem dawnej restauracji. Głaz granitowy ciosany o wymiarach 140 x 70 x 300 cm z napisem wkomponowanym w zarys mapy Polski: "15.IX.1963. W rocznicę pogromu floty krzyżackiej przez flotyllę elbląsko-gdańską społeczeństwo ziemi elbląskiej w tysiąclecie państwa polskiego Suchacz 1961". Głaz na postumencie betonowym  upamiętnia bitwę morską z 1463 r. na Zalewie Wiślanym. Odsłonięty we wrześniu 1961 r. w ramach obchodów milenium państwa polskiego. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary, opis lokalizacji, historię powstania pomnika, stan zachowania oraz szkic sytuacyjny. Tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk, plany opracował - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.