Polskie Pamiątki Teatralne - Wystawa w Teatrze w Elblągu - informator

Typ: DŻS Rok publikacji: 1967 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 4 K. Sygnatura: DŻS - XII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Teatr - historia - wystawa
  • Elbląskie Towarzystwo Kulturalne w Elblągu
  • Muzeum Teatralne w Warszawie
  • Teatr Dramatyczny w Elblągu
Data dodania: 21.05.2013

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne (ETK), Teatr im. S. Jaracza Olsztyn-Elbląg oraz Muzeum Teatralne w Warszawie w 1967 r. przygotowały wystawę - "Polskie Pamiątki Teatralne". Wystawa była pierwszą ekspozycją wyjazdową powstałego 19.11.1965 r. Muzeum Teatralnego w Warszawie, możliwą do realizacji dzięki staraniom ETK. Lokalu na wystawę użyczył teatr w Elblągu. Pokazane eksponaty w większości należały do Muzeum Teatralnego i pochodziły zarówno z zakupów jak i darowizn społeczeństwa. Celem wystawy było ułatwienie zbliżenia tradycji polskiego teatru, "łączenie organicznie w jedną żywą całość teatralne wczoraj z aktualnym dziś". Miała ona też za zadanie zachęcić mieszkańców Elbląga i okolic do zbierania i zabezpieczania pamiątek teatralnych z ich terenu. Scenariusz wystawy opracowała: Zofia Jasińska, część dotyczącą kostiumów i scenografii: Ewa Jeglińska. Wyposażenie w postaci gablot, plansz, postumentów wykonały czynem społecznym elbląskie zakłady pracy - Zakłady im. Wielkiego Proletariatu, Spółdzielnia Przemysłu Drzewnego im. J. Marchlewskiego oraz Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Truso". Kiedy nastąpiło otwarcie i jak długo trwało - nie udało się ustalić.