Polska zbrojna, czerwiec – sierpień 1939, R. XVIII

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1939 Miejsce publikacji: Warszawa Sygnatura: N-4717-4721 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma polskie - 20 w.
  • Wojskowość - prasa
  • Czasopismo informacyjno-publicystyczne – 20 w.
Data dodania: 12.04.2013

„Polska zbrojna” – dziennik informacyjno-publicystyczny, wydawany 1921-1939 w Warszawie, przeznaczony dla oficerów i podoficerów służby czynnej Wojska Polskiego oraz kierowany do czytelników interesujących się sprawami wojskowości w kraju i na świecie. Założony z inicjatywy R. Kwiatkowskiego, pełnił funkcję nieoficjalnego organu Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po 1926 prorządowy, unowocześniony i poszerzony o nowe działy, ukazywał się w większym nakładzie, od 1935 wspierał środowisko polityczne skupione wokół E. Rydza-Śmigłego. Pozbawiony indywidualności dziennikarskich, dziennik odgrywał jednak dużą rolę ze względu na poczytność w wojsku. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się pięć numerów z kwietnia, czerwca, lipca i sierpnia 1939 roku. (Na pierwszych stronach gazet widnieje pieczęć własnościowa: Trojnar Wojciech, w. Gać – nr domu 311, Markowa).