Policja: dramat ze sfer żandarmeryjnych - afisz

Typ: Afisz / plakat Rok publikacji: 1981 Miejsce publikacji: Elbląg Autor:
  • Mrożek, Sławomir
Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - XV.6 - plakaty/afisze biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Teatr Dramatyczny w Elblągu - repertuar
  • Teatr w Elblągu - 20 w.
  • Plakat teatralny - 20 w.
  • Afisz - 20 w.
Data dodania: 10.09.2012

Teatr Dramatyczny w Elblągu wystawił 6.06.1981 r. sztukę „Policja: dramat ze sfer żandarmeryjnych” autorstwa Sławomira Mrożka, twórcy satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Dramat opowiada w sposób uniwersalny o wynaturzeniach aparatu policyjnego, o władzy, której racją istnienia staje się "poddany-opozycjonista". Jednak chodzi tutaj nie tylko o śledzenie zależności między panem i niewolnikiem, ale również o pokazanie przemian świadomości bohaterów, o chwiejność ich ideologicznych postaw. Zostają one najpełniej zilustrowane w absurdalnym finale, w którym dochodzi do wzajemnego, piętrowego zaaresztowania się postaci. Spektakl wyreżyserował Zbigniew Wróbel, scenografia – Barbara Josepyszyn, muzyka – Zbigniew Bagiński.