Polen: Staat und Volk

Typ: Mapa / Atlas / Plan Rok publikacji: [1936] Miejsce publikacji: b. m Autor:
  • Seraphim, P. H.
Illustracje: mapy; wykresy; tabele Strony: II; 11; [29] Sygnatura: KA 23 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Seraphim, Peter Heinz (1902-1979)
  • Organizacje nazistowskie
  • III Rzesza - polityka zagraniczna
  • III Rzesza - stosunki z Polską
  • III Rzesza - propaganda
Data dodania: 29.07.2015

Maszynopis – materiały szkoleniowo-propagandowe dla Związku Niemieckiego Wschodu (Bund Deutscher Osten) -  rewanżystowskiej i antypolskiej organizacji powstałej w Niemczech w 1933, dążącej do wzmacniania wpływów niemieckich w państwach za wschodnią granicą Niemiec m. in. poprzez udzielanie pomocy i wsparcia mieszkającym tan Niemcom. Materiały opracował Peter Heinz Seraphim – referent d. s. Polski w Instytucie Gospodarki Wschodnioeuropejskiej i „kierownik szkoleniowy” Związku. Materiały, z których większość ma postać map ilustrujących różne zagadnienia dotyczą przede wszystkim kwestii granic Polski po traktacie wersalskim, głównych sił w polskim parlamencie po przewrocie majowym, koncepcji granicznych reprezentowanych przez Dmowskiego i Piłsudskiego (koncepcja inkorporacyjna i koncepcja federacyjna). Dużą wagę z oczywistych względów przywiązuje autor do zagadnień demograficznych i mniejszości etnicznych, odnośnie  tych ostatnich przekonując, że polskie statystyki zakłamują w tym względzie obraz rzeczywistości, a także do kwestii obronności (mapa i tabela ilustrujące procent wydatków z przychodów podatkowych na cele zbrojeniowe Polski i innych krajów europejskich).

Maszynopis o wymiarach , 45 str., 21 tabl. (mapy, wykresy, tabele)