Podlechy zwane z niemiecka Podlechen – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Podlechy, wieś w gminie Płoskinia
  • Biblioteka Elbląska
Data dodania: 13.04.2020

Wieś Podlechy znajdująca się obecnie w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Płoskinia, w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Stad jej obecność w zbiorach Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej. Miejscowość, widoczna jest obok na zdjęciu fragmentu niemieckiej mapy przedstawiającej majątek Podlechen. Osada leży w historycznym regionie Warmia, położona jest w północnej części województwa, w odległości około 5 km na południowy-wschód od Płoskini. Podlechy lokowano jako wielką własność ziemską. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1303 roku. W XVIII wieku Podlechy były wsią królewską a 30 czerwca 1599 roku proboszcz z Płoskini podał miejscowych chłopów do sądu, którzy zalegali z dziesięciną. W 1954 roku, po reformie podziału administracyjnego państwa, Podlechy należały do gromady Pakosze w powiecie braniewskim. Gromadę zlikwidowano w 1959 roku, a jej tereny włączono do gromady Płoskinia. W 1972 roku, kolejna reforma przywróciła podział państwa na gminy. Obszar sołectwa Podlechy włączono do gminy Płoskinia. W samej miejscowości brak zabytków po starych niemieckich rodach w postaci dworu czy nawet folwarku. W rejestrze zabytków miejscowości nie znaleziono, jedynymi ciekawostkami są kapliczka domkowa usytuowana na jednej z posesji w centrum wsi oraz 3 kapliczki tzw. warmińskie. Zdjęcia fragmentów niemieckich map z miejscowościami z zabytkami po sławnych rodach niemieckich, znajdziemy wpisując do wyszukiwarki Elbląski Wortal Historyczny – hasła „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”.