Plutarchs moralische Abhandlungen. Aus dem Griechischen übersetzt von Joh. Friedr. Sal. Kaltwasser […] Fünfter Band

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1793 Miejsce publikacji: Frankfurt am Main Autor:
  • Plutarch
  • Kaltwasser, Johann Friedrich Salomon
Strony: VI; 600 Sygnatura: 92398/5 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Plutarch - Moralia - przekład niemieckojęzyczny
  • Plutarch - dorobek literacki
  • Literatura starożytnej Grecji
  • Plutarch (ok. 50 n.e. ok.125 n.e.)
  • Kaltwasser, Johann Friedrich Salomon (1752-1813)
Data dodania: 23.09.2021

Plutarchs moralische Abhandlungen … (Frankfurt nad Menem, 1793) - piąty z dziewięciu tomów niemieckojęzycznego przekładu publikacji zawierającej najważniejsze dzieło Plutarcha „Moralia”, w opracowaniu niemieckiego filologa klasycznego, nauczyciela i tłumacza Johanna Friedricha Salomona Kaltwassera (1752-1813). Plutarch z Cheronei; gr. Πλούταρχος ὁ Χαιρωνεύς, Plutarchos ho Chaironeus, (ok. 50 n.e. ok.125 n.e.) był  jednym z największych pisarzy starożytnej Grecji, historykiem, filozofem-moralistą oraz oratorem. Uważany jest za jednego z tych autorów klasycznych, którzy ukształtowali nowożytne wyobrażenie o cywilizacji antycznej oraz za najwybitniejszego przedstawiciela starożytnej biografistyki. Kształcił się w Akademii Platońskiej w Atenach oraz w Aleksandrii. Chociaż wiele podróżował, większość życia spędził w rodzinnym mieście Cheronei w Beocji i w Atenach, gdzie sprawował wiele urzędów. W swoim rodzinnym mieście założył placówkę wzorowaną na Akademii Platońskiej. Był człowiekiem obdarzonym wyjątkową pogodą ducha, życzliwym, nadzwyczaj pracowitym i zdolnym, a przy tym bystrym i dowcipnym obserwatorem życia, polemistą pełnym temperamentu i erudycji. Jego najważniejsze dzieła to pisma moralne Moralia, które obejmowały ponad 70 rozpraw na różnorodne tematy - od traktatów filozoficznych po traktaty literacko-krytyczne - oraz poczytne po dzień dzisiejszy pisma biograficzne Żywoty równoległe (Βίοι Παράλληλοι Bíoi Parálleloi; lat.Vitae parallelae), opisujące dzieje życia 46 znanych osobistości zestawianych parami Grek-Rzymianin (par było pierwotnie 23, zachowały się 22). W ten sposób Plutarch stara się stworzyć obraz obu kultur poprzez ukazanie historycznych biografii ich wielkich reprezentantów. Na niniejszy tom składa się kolejna część rozpraw Plutarcha zebranych w zbiorze Moralia. Cały zbiór zawiera pisma o różnorodnej treści i zakresie: retoryczne, filozoficzno-teologiczne, polemiczne, etyczne, polityczne, pedagogiczne etc. Przeważają, zgodnie z tytułem, traktaty o zagadnieniach moralnych, jednak bogactwo treści zawartych w tym zbiorze jest znacznie większe. Teksty te są o tyle istotne, że opowiadają wiele szczegółów z życia Greków i Rzymian, które jak się okazują są ponadczasowe.