Pismo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich do Sejmu w sprawie przeciwdziałania ustawy z 10 sierpnia 1993 roku.

Typ: DŻS Rok publikacji: 1993 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 3 Sygnatura: DŻS - XII Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Elblągu – historia – 20 w.
  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Elblągu
  • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Elblągu
Data dodania: 26.03.2020

W naszych zbiorach Dokumentów Życia Społecznego posiadamy dramatyczne pismo z 8 listopada 1993 roku. W sprawie ratowania Wojewódzkich Bibliotek Publicznych (WBP) nadawcą druku było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) – Zarząd Okręgu. Ustawą z 10 sierpnia 1993 roku o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, zaproponowano całkowitą likwidację Wojewódzkich Bibliotek Publicznych i pozostawienie jedynie bibliotek w jednostkach samorządowych to jest gminnych i powiatowych. Tym samym mogłaby zostać zlikwidowana Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Elblągu. Adresatem tego druku mieli zostać Posłowie i Senatorowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji (1993–1997), wybrani 19 września 1993 roku. Pod dokumentem znajduje się pieczęć Przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Zarządu Okręgu w Elblągu pani Eugenii Korocińskiej. W swoich zbiorach posiadamy prawdopodobnie, drugą niezrealizowaną wersję dokumentu, która znacznie się różni treściowo a początkiem całej historii były dwa dokumenty z Urzędu Rady Ministrów z dnia 8 października 1993 roku oraz Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu z dnia 27 września 1993 roku.