Pismo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich do Sejmu w sprawie przeciwdziałania ustawy z 10 sierpnia 1993 r. – wersja niezrealizowana

Typ: DŻS Rok publikacji: 1993 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 3 Sygnatura: DŻS - XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Elblągu – historia – 20 w.
  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Elblągu
  • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 27.03.2020

Opis dokumentu

Zbiór Dokumentów Życia Społecznego gromadzonego latami przez Bibliotekę Elbląską, jest głębokim świadectwem odbywających się w naszym społeczeństwie zmian. Dlatego tak ważne jest dla nas historyków zbieranie, opieka nad nim oraz udostępnianie na stronach naszego Wortala Historycznego. Oto przykład dwóch wersji dokumentu, który był krzykiem rozpaczy, bibliotekarzy do naszych władz ustawodawczych, gdy podjęto ustawę z dnia 10 sierpnia 1993. Ustawa wchodząc w życie, (pamiętajmy Elbląg i okolice miały wówczas statut wojewódzki) likwidowała Wojewódzkie Biblioteki Publiczne (WBP) na rzecz bibliotek jednostek samorządowych, a więc gminnych i powiatowych. Zanim ustawa miała zadziałać Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1993 roku, wprowadziło specjalny program pilotażowy. W tej właśnie sprawie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) napisało pismo do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – tu znajdziecie link. W dokumentacji znajduje się prawdopodobnie wersja robocza tego pisma, wszakże różnice treściowe są tak duże, iż może się okazać, że jest to pismo zupełnie innego organu zarządzającego WBP w Elblągu (brak pieczęci i jakichkolwiek podpisów, na stronie 3 tekst zaczyna się od punktu nr 2 choć numeracja stron jest właściwa). W treści bibliotekarze żądają, po pierwsze aby wyłączyć biblioteki publiczne z wyżej wspomnianego programu pilotażowego. Po drugie o zaprzestanie realizacji w ogóle ustawy z 10 sierpnia 1993 roku, po trzecie - wznowienie prac nad nową ustawą o bibliotekach, ponieważ dotychczasowy system oparty był o ustawę o bibliotekach z 9 kwietnia 1968 roku. A po czwarte aby nie likwidowano członu państwowego WBP utrzymywanych przez państwo w postaci Wojewodów. Jednocześnie, sugerowano aby tą sprawą, zajął się właśnie nowo wybrany skład parlamentu. Z tą sprawą w naszych zbiorach znajdują się jeszcze dwa dokumenty z Urzędu Rady Ministrów z dnia 8 października 1993 roku oraz Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu z dnia 27 września 1993 roku.