Pietatem Gymnasii Elbingensis in actibus scholasticis per sexaginta et quod excurrit annos declaratam exponit cum ad solemnia Athenaei patrii eestiva d. IX Sept. a. MDCCLXII h. l. q. c. celebranda magnificos et amplissimos urbis Proceres [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1762 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.4712 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis - 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Sztuka deklamacji
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 13.12.2019

Mowa okolicznościowa rektora Gimnazjum Elbląskiego Johanna Langego wygłoszona w 1762 roku w czasie tzw. Actus Liectionis, czyli uroczystego zakończenia roku szkolnego po ostatnich wrześniowych egzaminach. Koniec nauki świętowano, przygotowując specjalny koncert i spektakl teatralny, wtedy też na nowo publicznie odczytywano regulamin szkoły, a rektor wygłaszał dziękczynną mowę adresowaną do miejskich patronów finansujących działalność gimnazjum. Tematem mowy było zazwyczaj zagadnienie związane z pedagogiką i wychowaniem. W mowie z 1761 roku Lange skupia się na różnych formach aktywności uczniów - w tym przede wszystkim na sztuce deklamacji szczególnie rozwijanej w czasie świąt, gdy uczniowie na forum publicznym odgrywają przedstawienia teatralne. Rektor omawia liczne edukacyjne zalety tych wystąpień, po czym wylicza kolejno wszystkie tytuły sztuk granych od 1612 roku w czasie obchodów enkaniów i Actus Liectionis z podziałem na ich autorów (poprzednich i obecnych rektorów oraz konrektorów szkoły). Lange ubolewa jednak nad faktem, że nie zachowały się wszystkie tytuły z wcześniejszego okresu funkcjonowania gimnazjum. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.