Pierwsza Giełda Usług Spółdzielczości Pracy w Elblągu - Usługowe Spółdzielnie Pracy w Kwidzyniu i Malborku - broszura

Typ: DŻS Rok publikacji: 1975 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] Sygnatura: [4] DŻS - VI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Malbork - gospodarka - 20 w.
  • Kwidzyn- gospodarka - 20 w.
  • Budowlana Spółdzielnia Pracy "Fundament" w Malborku
  • Odzieżowa Spółdzielnia Pracy "Delta" w Malborku
  • Meblarska Spółdzielnia Pracy "Meblos" w Kwidzyniu
  • Powiatowa Spółdzielnia Pracy Usług Wielobranżowych "Nasza Praca" w Kwidzyniu
Data dodania: 27.02.2019

W dniach 2-5 lipca 1975 roku miała miejsce w Elblągu, w Elbląskim Domu Kultury Pierwsza Giełda Usług Spółdzielczości Pracy w Elblągu. Informacje o tej imprezie posiadamy z innych opublikowanych dokumentów na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej - "Pierwsza Giełda Usług Spółdzielczości Pracy w Elblągu - zaproszenie", "Giełda Usług - afisz". Aby uzupełnić zwiedzającym informacje o firmach biorących udział w tych targach wydrukowano trzy reklamówki, podobne do siebie pod względem, graficznym i treściowym. Także one są prezentowane w ramach naszych zbiorów Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej. Pierwsza dotyczy Powiatowej Spółdzielni Pracy Usług Wielobranżowych, druga została poświęcona pozostałym spółdzielniom Elbląskim. Natomiast trzecia opisuje spółdzielnie usługowe z Kwidzynia i Malborka. O ile o spółdzielniach opisanych w poprzednich dwóch reklamówkach mieszkańcy Elbląga mogli cos słyszeć lub je znać. O tyle te z ostatniej reklamówki są dla elblążan dość egzotyczne. Opis rozpoczyna Budowlana Spółdzielnia Pracy "Fundament" z Malborka mieszcząca się przy ulicy 500-lecia 96. Świadczyła ona usługi dla ludności w zakresie budowy budynków mieszkalnych, garaży samochodowych czy budynków inwentarskich. Prac związanych z wykończeniami i remontami mieszkań - malowania, okładania ścian i podłóg płytkami mieszkań, obudowywania zlewozmywaków i zabudowywania wnęk mieszkalnych, instalowania ogrzewania centralnego etażowego lub podłączania instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej. W zakresie prac znalazły się również stolarka budowlana oraz ogrodzenia metalowe i siatki. Także w Malborku przy ulicy Żymierskiego 15/16 miała swoją siedzibę Odzieżowa Spółdzielnia Pracy "Delta", specjalizując się w krawiectwie damskim, męskim i dziecięcym w asortymencie także konfekcji nocnej. Oprócz adresu znajdziemy tu numer telefonu oraz wykaz czterech zakładów (fili) na terenie miasta - na ulicach Zapolskiej 6, Orzeszkowej 8, Grudziądzkiej 27b 1 oraz Mickiewicza 36. Trzecia z opisanych to Meblarska Spółdzielnia Pracy "Meblos" z ulicy Grunwaldzkiej 10 w Kwidzyniu. Wykonywała ona dla ludności komplety kombinowane, pojedyńcze meble skrzyniowe i tapicerowane oraz meble nietypowe na indywidualne zamówienia według wzorów klienta. Dysponując pięcioma zakładami usługowymi przede wszystkim w okolicach - w Ryjewie przy ulicy Grunwaldzkiej 111, w Bądkach k. Kwidzynia, w Rakowie k. Kwidzynia, w Korzeniewie k. Kwidzynia i zakładzie mieszczącym się na ulicy Świerczewskiego 22 w samym Kwidzyniu. To miasto reprezentowała na targach jeszcze jedna: Powiatowa Spółdzielnia Pracy Usług Wielobranżowych "Nasza Praca" mająca siedzibę na ulicy 1-go Maja 22. Z reklamówki dowiadujemy się o bardzo szerokim wachlarzu działalności poczynając od wyrobu i naprawy obuwia, krawiectwa, kuśnierstwa, wyrobie mebli i tapicerstwie (także samochodowym), Fryzjerstwie, naprawie sprzętu AGD, RTV, usługach szklarskich, praniu i czyszczeniu chemicznemu bielizny, wulkanizacji, cyklinowaniu i lakierowaniu podłóg aż po naprawy samochodów. Praktycznie zakres pracy jest dokładnie taki sam jak Powiatowej Spółdzielni Pracy Usług Wielobranżowych z Elbląga. Jednakże spółdzielnia z Kwidzynia zajmowała się ponadto malowaniem szyldów, reklam, tapetowaniem i wystrojem wnętrz.