Piergozy majątek Pergusen – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Piergozy, wieś w gminie Pasłęk
  • Wójtowa Góra, osada w gminie Rychliki
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 13.04.2020

W zbiorach Dokumentów Życia Społecznego, posiadamy materiały, o których niewiele wiemy, kiedy powstały. Możemy jedynie domniemywać, po tym, co przedstawiają – to kolekcja kilkudziesięciu zdjęć fragmentów niemieckich lub dwujęzycznych map, przedstawiających stare niemieckie majątki wraz z ich pozostałościami lub braku ich. Widoczny obok na zdjęciu niemiecki majątek Pergusen, obecnie nie istnieje. Sama osada o nazwie Piergozy, położona jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk, praktycznie na przedmieściach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Ale co ciekawe, jak przedstawia to oficjalny opis miejscowości, brak jest w niej zabudowy (podobna sytuacja powtarza się przy innej opisywanej miejscowości Wójtowa Góra majątek Petersdorf). Co można szybko skonfrontować wpisując do wyszukiwarki map, nazwę powyższą a zobaczymy tylko gęsty młodniak, pozbawiony stawu. Jest on pozostałością po dawnym dworskim parku z połowy XIX wieku, w rejestrze zabytków nie zarejestrowano go, lecz pozostawiono o nim wzmiankę. Inne majątki, opisane z kolekcji, po których, zostały zabytki, znajdziecie po wpisaniu do bibliotecznej wyszukiwarki słów – „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”.