Piąta kolumna (The Fifth Column) - program teatralny

Typ: Program teatralny Rok publikacji: 1963 Miejsce publikacji: Elbląg Autor:
  • Hemingway, Ernest
Strony: 123-132, [1] Sygnatura: DŻS - XV.6 - programy teatralne biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn-Elbląg - repertuar
  • Spektakl teatralny - 20 w.
  • Program teatralny - 20 w.
Data dodania: 13.11.2012

Teatr im. Stefana Jaracza w Elblągu wystawił 15.06.1963 r. dramat amerykańskiego korespondenta wojennego, pisarza i prozaika Ernesta Hemingwaya (1899-1961) pt.: „Piąta kolumna” (przekład – Bronisław Zieliński). Spektakl wystawiony na nowojorskim Broadwayu poniósł klęskę u publiczności, a i krytyka przyjęła go bardzo chłodno. Pisarz wcielił w sensacyjną akcję atmosferę szpiegomanii szalejącą w końcu lat 30 tych w obozie obrońców republiki hiszpańskiej. Reżyseria spektaklu – Jan Maciejowski, scenografia – Józef Zboromirski. Na zdjęciu program teatralny zawierający m.in. wspomnienia o autorze, krótki zarys jego twórczości oraz trzy zdjęcia (portret ; z wojny hiszpańskiej ; ulubione E. Hemingwaya).